nano 2.9.4-pre1 - en to ga translation catalogue (397 entries)

en: 
    Buffer not written to %s: %s
ga: 
    Níor scríobhadh an maolán i %s: %s

en: 
    Buffer written to %s
ga: 
    Scríobhadh an maolán i %s

en:  (C) 2014-%s the contributors to nano
ga:  © 2014-%s rannpháirtithe nano

en:  (to replace)
ga:  (le cur in ionad)

en:  (to replace) in selection
ga:  (le cur in ionad) i roghnúchán

en:  GNU nano, version %s
ga:  GNU nano, leagan %s

en:  The following function keys are available in Browser Search mode:
ga:  Tá na heochracha feidhme seo a leanas ar fáil sa mhód "Cuardach Brabhsálaí":

en:  [Backup]
ga:  [Cúltaca]

en:  [Backwards]
ga:  [Siar]

en:  [Case Sensitive]
ga:  [Cásíogair]

en:  [DOS Format]
ga:  [Formáid DOS]

en:  [Mac Format]
ga:  [Formáid Mac]

en:  [Regexp]
ga:  [Slonn]

en: "%.*s%s" not found
ga: "%.*s%s" gan aimsiú

en: "%s" is a device file
ga: Is comhad gléis é "%s"

en: "%s" is a directory
ga: Is comhadlann é "%s"

en: "start=" requires a corresponding "end="
ga: Tá gá le "end=" in éineacht le gach "start="

en: (dir)
ga: cmhdlnn

en: (huge)
ga: (mór)

en: (more)
ga: (tuilleadh)

en: (parent dir)
ga: téigh suas

en: --backupdir=<dir>
ga: --backupdir=<comhadlann>

en: --operatingdir=<dir>
ga: --operatingdir=<comhadlann>

en: --syntax=<name>
ga: --syntax=<ainm>

en: -C <dir>
ga: -C <comhadlann>

en: -Y <name>
ga: -Y <ainm>

en: -o <dir>
ga: -o <comhadlann>

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
ga: Is gá ordú 'syntax' a chur roimh ordú '%s'

en: Aa
ga: Uu

en: All
ga: Uile

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
ga: Má bhrúnn tú Esc faoi dhó agus ansin má chuireann tú uimhir dheachúlach le trí dhigit isteach, idir 000 agus 255, gheobhaidh tú an beart leis an luach sin.  Tá na heochracha seo a leanas ar fáil i bpríomhfhuinneog an eagarthóra.  Taispeántar eochracha malartacha idir lúibíní:

en: Append
ga: Iarcheangal

en: Append Selection to File
ga: Iarcheangail an Roghnúchán le Comhad

en: Argument '%s' has an unterminated "
ga: Tá " gan chríoch in argóint '%s'

en: Argument is not a valid multibyte string
ga: Níl an argóint ina teaghrán bailí ilbheart

en: Argument of '%s' lacks closing "
ga: Tá " ar iarraidh ag deireadh argóint '%s'

en: At first message
ga: Ag an chéad teachtaireacht

en: At last message
ga: Ag an teachtaireacht dheireanach

en: Auto indent
ga: Uath-eangú

en: Automatically indent new lines
ga: Eangaigh línte nua go huathoibríoch

en: Back
ga: Siar

en: Backspace
ga: Cúlspás

en: Backup File
ga: Cúltaca

en: Backwards
ga: Siar

en: Bad regex "%s": %s
ga: Slonn ionadaíochta neamhbhailí "%s": %s

en: Bottom Row
ga: RóDeiridh

en: Brought to you by:
ga: Scríofa ag:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
ga: Cabhair: Téigh Go Comhadlann
    
     Cuir isteach ainm na comhadlainne is mian leat a bhrabhsáil.
    
     Má tá comhlánú táib ar fáil, is féidir leat eochair "Tab" a úsáid chun ainm na comhadlainne a chomhlánú go huathoibríoch (nó iarracht a dhéanamh air).
    
    Tá na heochracha feidhme seo a leanas ar fáil sa mhód "Téigh Go Comhadlann":

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
ga: Cabhair: Cuardach
    
     Cuir isteach na focail nó na carachtair is mian leat a aimsiú, agus ansin brúigh "Enter".  Má aimsítear aon rud oiriúnach, athrófar an scáileán go dtí an áit ina bhfuil an teaghrán is gaire a mheaitseálann an téarma cuardaigh.
    
     Taispeánfar an téarma cuardaigh is déanaí idir lúibíní cearnacha i ndiaidh na leide chuardaigh.  Má bhrúnn tú "Enter" gan aon téacs, déanfar an cuardach céanna arís.

en: Can't go outside of %s
ga: Ní féidir dul amach as %s

en: Can't move up a directory
ga: Ní féidir dul go dtí an chomhadlann thuas

en: Can't read file from outside of %s
ga: Ní féidir comhad a léamh ó thaobh amuigh de %s

en: Can't write outside of %s
ga: Ní féidir scríobh lasmuigh de %s

en: Cancel
ga: Cealaigh

en: Cancel the current function
ga: Cealaigh an fheidhm reatha

en: Cancelled
ga: Cealaithe

en: Cannot comment past end of file
ga: Ní féidir nóta tráchta a dhéanamh thar deireadh an chomhaid

en: Cannot map name "%s" to a function
ga: Níorbh fhéidir ainm "%s" a mhapáil go feidhm

en: Cannot map name "%s" to a menu
ga: Níorbh fhéidir ainm "%s" a mhapáil go roghchlár

en: Cannot open directory: %s
ga: Ní féidir an chomhadlann a oscailt: %s

en: Cannot run macro while recording
ga: Ní féidir macra a rith le linn taifeadta

en: Cannot unset option "%s"
ga: Ní féidir rogha "%s" a dhíchumasú

en: Case Sens
ga: Cásíogair

en: Close
ga: Dún

en: Close buffer without saving it
ga: Dún an maolán gan sábháil

en: Close the current buffer / Exit from nano
ga: Dún an maolán reatha / Scoir nano

en: Color "%s" not understood
ga: Níor tuigeadh dath "%s"

en: Color syntax highlighting
ga: Aibhsiú comhréire le dathanna

en: Command "%s" not allowed in included file
ga: Ní cheadaítear ordú "%s" i gcomhad iniata

en: Command "%s" not understood
ga: Níor tuigeadh ordú "%s"

en: Command to execute
ga: Ordú le rith

en: Command to execute in new buffer
ga: Ordú le rith i maolán nua

en: Comment Lines
ga: NótaíTrcht

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
ga: Athraigh stádas nóta tráchta den líne reatha (nó na línte marcáilte)

en: Commenting is not supported for this file type
ga: Ní féidir nótaí tráchta a dhéanamh le comhad den chineál seo

en: Complete
ga: Críochnaigh

en: Constant cursor position display
ga: Taispeáin ionad an chúrsóra i gcónaí

en: Constantly show cursor position
ga: Taispeáin ionad an chúrsóra i gcónaí

en: Conversion of typed tabs to spaces
ga: Tiontaigh táib chlóscríofa go spásanna

en: Convert typed tabs to spaces
ga: Tiontaigh táib chlóscríofa go spásanna

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
ga: Cóipeáil an líne reatha (nó réigiún marcáilte) agus cuir sa mhaolán gearrtha é

en: Could not find syntax "%s" to extend
ga: Níor aimsíodh comhréir "%s" lena leathnú

en: Could not get size of pipe buffer
ga: Níl aon fháil ar mhéid an mhaoláin píopa

en: Count the number of words, lines, and characters
ga: Áirigh líon na bhfocal, líon na línte, agus líon na gcarachtar

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
ga: Gearr an líne reatha (nó réigiún marcáilte) agus cuir sa mhaolán gearrtha é

en: Cut from cursor to end of line
ga: Gearr ón chúrsóir go deireadh na líne

en: Cut from the cursor position to the end of the file
ga: Gearr ón chúrsóir go dtí deireadh an chomhaid

en: Cut to end
ga: Gearr go dtí an deireadh

en: DIR:
ga: COMHADLANN:

en: DOS Format
ga: FormáidDOS

en: Delete
ga: Scrios

en: Delete the character to the left of the cursor
ga: Scrios an carachtar ar an taobh clé den chúrsóir

en: Delete the character under the cursor
ga: Scrios an carachtar faoin chúrsóir

en: Detect word boundaries more accurately
ga: Braith teorainneacha idir focail i slí níos cruinne

en: Directory '%s' does not exist
ga: Níl comhadlann '%s' ann

en: Directory '%s' is not writable
ga: Ní féidir scríobh i gcomhadlann '%s'

en: Directory for saving unique backup files
ga: Comhadlann a sábhálfar comhaid uathúla chúltaca inti

en: Discard buffer
ga: ScrsMaoln

en: Display the position of the cursor
ga: Taispeáin ionad an chúrsóra

en: Display this help text
ga: Taispeáin an chabhair seo

en: Do not read the file (only write it)
ga: Ná léigh an comhad (scríobh amháin)

en: Don't convert files from DOS/Mac format
ga: Ná tiontaigh comhaid ó fhormáid Dos/Mac

en: Don't look at nanorc files
ga: Ná húsáid comhaid nanorc

en: Don't show the two help lines
ga: Ná taispeáin an dá líne chabhrach

en: Edit a replacement
ga: Cuir ionadaí in eagar

en: Empty regex string
ga: Slonn ionadaíochta folamh

en: Enable smart home key
ga: Cumasaigh eochair bhaile chliste

en: Enable suspension
ga: Ceadaigh cur ar fionraí

en: Enable the use of the mouse
ga: Cumasaigh úsáid na luiche

en: End
ga: Deireadh

en: Enter
ga: Iontráil

en: Enter line number, column number
ga: Cuir isteach uimhir na líne agus uimhir an cholúin

en: Error deleting lock file %s: %s
ga: Earráid agus comhad glasála %s á scriosadh: %s

en: Error expanding %s: %s
ga: Earráid agus %s á leathnú: %s

en: Error in %s on line %zu:
ga: Earráid i %s ar líne %zu:

en: Error invoking "spell"
ga: Earráid agus "spell" á thosú

en: Error invoking "uniq"
ga: Earráid agus "uniq" á thosú

en: Error opening lock file %s: %s
ga: Earráid agus comhad glasála %s á oscailt: %s

en: Error reading %s: %s
ga: Earráid agus %s á léamh: %s

en: Error writing %s: %s
ga: Earráid agus %s á scríobh: %s

en: Error writing lock file %s: %s
ga: Earráid agus comhad glasála %s á scríobh: %s

en: Error writing temp file: %s
ga: Earráid agus comhad sealadach á scríobh: %s

en: Execute Command
ga: Rith Ordú

en: Exit
ga: Scoir

en: Exit from the file browser
ga: Scoir brabhsálaí na gcomhad

en: Failed to open stdin: %s
ga: Níorbh fhéidir stdin a oscailt: %s

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
ga: Tá comhad "%s" ann; FORSCRÍOBH?

en: File "%s" not found
ga: Comhad "%s" gan aimsiú

en: File '%s' is unwritable
ga: Ní féidir comhad '%s' a scríobh

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
ga: Cabhair: Brabhsálaí na gComhad
    
     Úsáidtear brabhsálaí na gcomhad chun comhad a roghnú trí struchtúr na gcomhadlann a bhrabhsáil i slí shoiléir.  Is féidir leat na saigheadeochracha nó Page Up/Down a úsáid chun na comhaid a bhrabhsáil, agus "S" nó "Enter" chun an comhad aibhsithe a roghnú, nó chun dul isteach sa chomhadlann aibhsithe.  Roghnaigh an chomhadlann darb ainm ".." ag barr liosta na gcomhad chun dul suas leibhéal amháin.

en: File Name to Append to
ga: Comhad ar mian leat Iarcheangal leis

en: File Name to Prepend to
ga: Comhad ar mian leat Réamhcheangal leis

en: File Name to Write
ga: Ainm Comhaid le Scríobh

en: File exists -- cannot overwrite
ga: Tá an comhad ann - ní féidir forscríobh

en: File on disk has changed
ga: Athraíodh an comhad ar an diosca

en: File to insert [from %s]
ga: Comhad le hionsá [ó %s]

en: File was modified since you opened it; continue saving?
ga: Athraíodh an comhad ón am a d'oscail tú é; sábháil é mar sin féin?

en: Finished checking spelling
ga: Chríochnaigh an litreoir

en: First File
ga: ChéadChmhd

en: First Line
ga: Chéad Líne

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
ga: Deisigh mearbhall idir na heochracha "Backspace" agus "Delete"

en: Fix numeric keypad key confusion problem
ga: Deisigh mearbhall maidir leis an eochaircheap uimhriúil

en: For ncurses:
ga: As ncurses:

en: Formatter
ga: Formáidiú

en: Forward
ga: Ar Aghaidh

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
ga: Níl feidhm '%s' ann i roghchlár '%s'

en: Go To Dir
ga: OsclComdln

en: Go To Directory
ga: Téigh go Comhadlann

en: Go To Line
ga: Téigh Go Líne

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
ga: Cabhair: Téigh Go Líne
    
     Cuir isteach an líne-uimhir a theastaíonn uait, agus brúigh "Enter".  Má tá níos lú línte sa doiciméad ná an uimhir a chuir tú isteach, tabharfar thú go dtí an líne dheiridh.
    
    Tá na heochracha feidhme seo a leanas ar fáil sa mhód "Téigh Go Líne":

en: Go To Text
ga: TéighTéacs

en: Go back one character
ga: Carachtar amháin siar

en: Go back one word
ga: Téigh siar focal amháin

en: Go forward one character
ga: Ar aghaidh carachtar amháin

en: Go forward one word
ga: Téigh ar aghaidh focal amháin

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
ga: Téigh thar deireadh an ailt reatha; ansin an t-alt tar éis sin

en: Go one screenful down
ga: Téigh síos scáileán amháin

en: Go one screenful up
ga: Téigh suas scáileán amháin

en: Go to beginning of current line
ga: Téigh go tús na líne reatha

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
ga: Téigh go tús an ailt reatha; ansin an ceann roimhe sin

en: Go to directory
ga: Téigh go comhadlann

en: Go to end of current line
ga: Téigh go deireadh na líne reatha

en: Go to file browser
ga: Oscail brabhsálaí na gcomhad

en: Go to first row in this column
ga: Téigh go dtí an chéad ró sa gcolún seo

en: Go to last row in this column
ga: Téigh go dtí an ró deireanach sa gcolún seo

en: Go to lefthand column
ga: Téigh go dtí an colún ar chlé

en: Go to line and column number
ga: Téigh go dtí an líne agus an colún sonraithe

en: Go to next block of text
ga: Téigh go dtí an chéad bhloc téacs eile

en: Go to next line
ga: Téigh go dtí an chéad líne eile

en: Go to next linter msg
ga: An chéad tcht eile ó lint

en: Go to previous block of text
ga: Téigh go dtí an bloc téacs roimhe seo

en: Go to previous line
ga: Téigh go dtí an líne roimhe seo

en: Go to previous linter msg
ga: An tcht roimhe seo ó lint

en: Go to righthand column
ga: Téigh go dtí an colún ar dheis

en: Go to the first file in the list
ga: Téigh go dtí an chéad chomhad sa liosta

en: Go to the first line of the file
ga: Téigh go dtí an chéad líne sa chomhad

en: Go to the last file in the list
ga: Téigh go dtí an comhad deiridh sa liosta

en: Go to the last line of the file
ga: Téigh go dtí an líne dheiridh sa chomhad

en: Go to the matching bracket
ga: Téigh go dtí an lúibín a mheaitseálann

en: Go to the next file in the list
ga: Téigh go dtí an chéad chomhad eile sa liosta

en: Go to the previous file in the list
ga: Téigh go dtí an comhad roimhe seo sa liosta

en: Got 0 parsable lines from command: %s
ga: Fuarthas 0 líne inpharsáilte ón ordú: %s

en: Hard wrapping of overlong lines
ga: Timfhilleadh crua de línte fada

en: Help mode
ga: Mód cabhrach

en: Home
ga: Baile

en: I can't find my home directory!  Wah!
ga: Ní féidir mo chomhadlann bhaile a aimsiú!  Ochón!

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
ga: Más gá, úsáid nano leis an rogha -I chun do chuid socruithe nanorc a athrú.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
ga: Má tá téacs roghnaithe agat leis an marc, agus má dhéanann tú cuardach is athchur, ní dhéanfar ionadú ar aon téacs nach roghnaithe.
    
    Tá na heochracha feidhme seo a leanas ar fáil sa mhód Cuardaigh:

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
ga: Má theastaíonn tú maolán folamh nua, ná cuir isteach ainm comhaid, is é sin nó cuir isteach ainm comhaid nach bhfuil ann agus brúigh "Enter".

en: In Selection:
ga: Sa Roghnúchán:

en: Indent the current line (or marked lines)
ga: Eangaigh an líne reatha (nó na línte marcáilte)

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
ga: Cabhair: Ionsáigh Comhad
    
     Cuir isteach ainm an chomhaid is mian leat ionsá isteach sa mhaolán reatha ag an áit ina bhfuil an cúrsóir faoi láthair.
    
     Má thiomsaigh tú nano le tacaíocht do mhaoláin iomadúla, agus má chumasaíonn tú an mód ilmhaoláin leis an rogha -F nó --multibuffer ar líne na n-orduithe, leis an scorán Meta-F, nó le comhad nanorc, luchtófar an comhad ionsáite  i maolán ar leith (úsáid Meta-< agus > chun bogadh idir maoláin oscailte).

en: Insert a newline at the cursor position
ga: Ionsáigh líne nua ag an gcúrsóir

en: Insert a tab at the cursor position
ga: Ionsáigh táb ag an gcúrsóir

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
ga: Ionsáigh comhad eile isteach sa maolán reatha (nó i maolán nua)

en: Insert the next keystroke verbatim
ga: Ionsáigh an chéad charachtar eile go litriúil

en: Invalid line or column number
ga: Uimhir líne nó uimhir cholúin neamhbhailí

en: Invoke the linter, if available
ga: Rith glantóir cóid (lint), má tá ceann ar fáil

en: Invoke the spell checker, if available
ga: Rith an litreoir, má tá ceann ar fáil

en: Justify
ga: Comhfhadú

en: Justify the current paragraph
ga: Comhfhadaigh an t-alt reatha

en: Justify the entire file
ga: Comhfhadaigh an comhad iomlán

en: Key is invalid in view mode
ga: Eochair neamhcheadaithe sa mhód amhairc

en: Key name %s is invalid
ga: Ainm eochrach neamhbhailí %s

en: Last File
ga: ComhadDeir

en: Last Line
ga: LíneDheir

en: Left Column
ga: ColArChlé

en: Line numbering
ga: Uimhriú línte

en: Log & read location of cursor position
ga: Lógáil agus léigh ionadaithe an chúrsóra

en: Log & read search/replace string history
ga: Logáil agus léigh stair na dteaghrán cuardaigh

en: Mac Format
ga: FormáidMac

en: Macro is empty
ga: Tá an macra folamh

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
ga: Príomhthéacs cabhrach: nano
    
     Dearadh nano d'fhonn aithris a dhéanamh ar fheidhmiúlacht agus ar áisiúlacht eagarthóra téacs UW Pico.  Tá ceithre phríomhrannán san eagarthóir.  Taispeántar uimhir an leagain ar an chéad líne in éineacht le hainm an chomhaid atá in eagar faoi láthair agus teachtaireacht nuair a athraíonn tú an comhad.  Ansin, feicfidh tú an phríomhfhuinneog ina bhfuil an comhad atá in eagar.  Taispeántar teachtaireachtaí tábhachtacha ar an líne stádais, an tríú líne ó bhun an scáileáin.

en: Mark Set
ga: Socraíodh Marc

en: Mark Unset
ga: Díshocraíodh Marc

en: Mark text starting from the cursor position
ga: Marcáil téacs ag tosú ag an gcúrsóir

en: Missing argument after '%s'
ga: Argóint ar iarraidh tar éis '%s'

en: Missing color name
ga: Ainm datha ar iarraidh

en: Missing key name
ga: Ainm eochrach ar iarraidh

en: Missing option
ga: Rogha ar iarraidh

en: Missing regex string after '%s' command
ga: Slonn ionadaíochta ar iarraidh tar éis ordú '%s'

en: Missing syntax name
ga: Ainm comhréire ar iarraidh

en: Mistakes in '%s'
ga: Botúin i '%s'

en: Modified
ga: Athraithe

en: Mouse support
ga: Tacaíocht luiche

en: Must specify a function to bind the key to
ga: Ní mór duit feidhm a gceanglófar an eochair léi a thabhairt

en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
ga: Caithfidh tú roghchlár (nó "all") a shonrú ina gceanglófar an eochair

en: New Buffer
ga: Maolán Nua

en: New File
ga: Comhad Nua

en: Next
ga: Ar Aghaidh

en: Next Block
ga: BlocArAgh

en: Next File
ga: ComhadArA

en: Next Line
ga: An Chéad Líne Eile

en: Next Page
ga: Ar Aghaidh

en: Next Word
ga: FocalArA

en: Next word...
ga: An chéad fhocal eile...

en: No
ga: Ná Sábháil

en: No Replace
ga: Gan Ionadú

en: No current search pattern
ga: Níl patrún cuardaigh ann faoi láthair

en: No file name
ga: Gan ainm comhaid

en: No further matches
ga: Níl tuilleadh torthaí ann

en: No matches
ga: Gan torthaí

en: No matching bracket
ga: Níl lúibín comhoiriúnach ann

en: No more open file buffers
ga: Níl aon mhaoláin oscailte fágtha

en: Non-blank characters required
ga: Carachtair neamhbhána de dhíth

en: Not a bracket
ga: Ní lúibín é

en: Option "%s" requires an argument
ga: Caithfidh tú argóint a thabhairt le rogha "%s"

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
ga: Ní comhadlann é %s agus ní mór dó a bheith.
    Ní bheidh Nano in ann an stair chuardaigh nó ionadaithe cúrsóra a shábháil/lódáil.

en: Path '%s' is not a directory
ga: Ní comhadlann é '%s'

en: Path '%s' is not accessible
ga: Ní féidir teacht ar chonair '%s'

en: Path '%s': %s
ga: Conair '%s': %s

en: Prepend
ga: Réamhcheangl

en: Prepend Selection to File
ga: Réamhcheangail an Roghnúchán le Comhad

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
ga: Caomhnaigh eochracha XON (^Q) agus XOFF (^S)

en: Prev Block
ga: BlocRmhSeo

en: Prev File
ga: ComhadRmh

en: Prev Line
ga: An Líne Roimhe Seo

en: Prev Page
ga: Ar Ais

en: Prev Word
ga: FocalRmh

en: Previous
ga: Roimhe Seo

en: Print version information and exit
ga: Taispeáin eolas faoin leagan agus scoir

en: Read %zu line | Read %zu lines
ga[0]: Léadh %zu líne
ga[1]: Léadh %zu líne
ga[2]: Léadh %zu líne
ga[3]: Léadh %zu líne
ga[4]: Léadh %zu líne

en: Read %zu line (Converted from DOS format) | Read %zu lines (Converted from DOS format)
ga[0]: Léadh %zu líne (tiontaithe ó fhormáid DOS)
ga[1]: Léadh %zu líne (tiontaithe ó fhormáid DOS)
ga[2]: Léadh %zu líne (tiontaithe ó fhormáid DOS)
ga[3]: Léadh %zu líne (tiontaithe ó fhormáid DOS)
ga[4]: Léadh %zu líne (tiontaithe ó fhormáid DOS)

en: Read %zu line (Converted from Mac format) | Read %zu lines (Converted from Mac format)
ga[0]: Léadh %zu líne (tiontaithe ó fhormáid Mac)
ga[1]: Léadh %zu líne (tiontaithe ó fhormáid Mac)
ga[2]: Léadh %zu líne (tiontaithe ó fhormáid Mac)
ga[3]: Léadh %zu líne (tiontaithe ó fhormáid Mac)
ga[4]: Léadh %zu líne (tiontaithe ó fhormáid Mac)

en: Read File
ga: Léigh

en: Read a file into a new buffer by default
ga: Léigh comhad i maolán nua de réir réamhshocraithe

en: Recall the next search/replace string
ga: Athghair an chéad teaghrán cuardaigh eile

en: Recall the previous search/replace string
ga: Athghair an teaghrán cuardaigh roimhe seo

en: Received SIGHUP or SIGTERM
ga: Fuarthas SIGHUP nó SIGTERM

en: Record
ga: Taifead

en: Recording a macro...
ga: Macra á thaifeadadh...

en: Redo
ga: Athdhéan

en: Redo the last undone operation
ga: Athdhéan an oibríocht is déanaí a cealaíodh

en: Refresh
ga: Athnuaigh

en: Refresh (redraw) the current screen
ga: Athnuaigh (ataispeáin) an scáileán reatha

en: Refresh the file list
ga: Athnuaigh an liosta comhad

en: Regex strings must begin and end with a " character
ga: Ní mór carachtar " a bheith ag tús agus ag deireadh sloinn ionadaíochta

en: Replace
ga: Ionadaigh

en: Replace a string or a regular expression
ga: Ionadaigh teaghrán nó slonn ionadaíochta

en: Replace this instance?
ga: Ionadaigh an ceann seo?

en: Replace with
ga: Ionadaigh le

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
ga[0]: Cuireadh teaghrán nua ina ionad %zd uair amháin
ga[1]: Cuireadh teaghrán nua ina ionad %zd uair
ga[2]: Cuireadh teaghrán nua ina ionad %zd huaire
ga[3]: Cuireadh teaghrán nua ina ionad %zd n-uaire
ga[4]: Cuireadh teaghrán nua ina ionad %zd uair

en: Requested fill size "%s" is invalid
ga: Iarradh méid líonta neamhbhailí "%s"

en: Requested tab size "%s" is invalid
ga: Iarradh méid táib neamhbhailí "%s"

en: Reverse the direction of the search
ga: Scoránaigh treo an chuardaigh

en: Right Column
ga: ColArDheis

en: Run Macro
ga: Rith Macra

en: Run the last recorded macro
ga: Rith an macra taifeadta is déanaí

en: Save
ga: Sábháil

en: Save a file by default in Unix format
ga: Sábháil comhaid i bhformáid Unix de réir réamhshocraithe

en: Save backups of existing files
ga: Sábháil cúltacaí de chomhaid atá ann cheana

en: Save file under DIFFERENT NAME?
ga: Sábháil an comhad le hAINM DIFRIÚIL?

en: Save file without prompting
ga: Sábháil an comhad gan deimhniú

en: Save modified buffer before linting?
ga: An bhfuil fonn ort an maolán athraithe a shábháil roimh ghlanadh?

en: Scroll Down
ga: ScrollSíos

en: Scroll Up
ga: ScrollSuas

en: Search
ga: Cuardaigh

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
ga: Cabhair: Cuardach
    
     Cuir isteach na focail nó na carachtair is mian leat a aimsiú, agus ansin brúigh "Enter".  Má aimsítear aon rud oiriúnach, athrófar an scáileán go dtí an áit ina bhfuil an teaghrán is gaire a mheaitseálann an téarma cuardaigh.
    
     Taispeánfar an téarma cuardaigh is déanaí idir lúibíní cearnacha i ndiaidh na leide chuardaigh.  Má bhrúnn tú "Enter" gan aon téacs, déanfar an cuardach céanna arís.

en: Search Wrapped
ga: Thimfhill an Cuardach

en: Search backward for a string or a regular expression
ga: Cuardach ar gcúl ar theaghrán nó slonn ionadaíochta

en: Search forward for a string or a regular expression
ga: Cuardach ar aghaidh ar theaghrán nó slonn ionadaíochta

en: Search next occurrence backward
ga: An chéad toradh eile ar gcúl

en: Search next occurrence forward
ga: An chéad toradh eile ar aghaidh

en: Searching...
ga: Ag Cuardach...

en: Set operating directory
ga: Socraigh an chomhadlann oibre

en: Show line numbers in front of the text
ga: Taispeáin uimhreacha línte

en: Show this help text and exit
ga: Taispeáin an chabhair seo agus scoir

en: Smart home key
ga: Eochair bhaile chliste

en: Soft wrapping of overlong lines
ga: Timfhilleadh bog de línte fada

en: Special thanks to:
ga: Táimid fíorbhuíoch de:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
ga: Cabhair: An Litreoir
    
     Seiceálann an litreoir an litriú de gach focal sa mhaolán reatha.  Nuair a aimsíonn sé focal anaithnid, aibhseoidh sé é, agus is féidir ionadaí a chur in eagar.  Ansin, beidh an rogha agat gach uile chás den fhocal mílitrithe a ionadú sa mhaolán reatha, nó, má tá téacs roghnaithe agat leis an marc, gach uile chás den fhocal sa téacs roghnaithe.
    
     Tá na heochracha feidhme seo a leanas ar fáil i mód an Litreora:

en: Start/stop recording a macro
ga: Tosaigh/stop macra a thaifeadadh

en: Stopped recording
ga: Stopadh an taifead

en: Suspend
ga: ArFionraí

en: Suspend the editor (if suspension is enabled)
ga: Cuir an t-eagarthóir ar fionraí (más féidir)

en: Suspension
ga: Cur ar Fionraí

en: Suspension is not enabled
ga: Ní cheadaítear cur ar fionraí

en: Switch to the next file buffer
ga: Athraigh go dtí an chéad mhaolán eile

en: Switch to the previous file buffer
ga: Athraigh go dtí an maolán roimhe seo

en: Syntax "%s" has no color commands
ga: Níl orduithe datha ag an gcomhréir "%s"

en: Syntax definition to use for coloring
ga: Sainmhíniú na comhréire le haghaidh dathaithe

en: Tab
ga: Táb

en: Thank you for using nano!
ga: Go raibh maith agat as úsáid nano!

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
ga: Ní féidir sloinn ionadaíochta '%s' a úsáid leis an gcomhréir "default"

en: The "default" syntax does not accept extensions
ga: Ní cheadaítear eisínteachtaí leis an gcomhréir "default"

en: The "none" syntax is reserved
ga: Comhréir "none" in áirithe

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
ga: Taispeántar na haicearraí is coitianta ar an dá líne dheiridh.
    
     Scríobhtar aicearraí mar a leanas: úsáidtear carait (^) le haghaidh seicheamh rialúcháin, agus is féidir iad a chur isteach leis an eochair Ctrl, nó tríd an eochair Esc a bhrú faoi dhó.  Scríobhtar seichimh éalúcháin leis an tsiombail Meta (M-), agus is féidir iad féin a chur isteach le ceann de Esc, Alt, nó Meta, ag brath ar shocruithe do mhéarchlár.

en: The nano text editor
ga: Eagarthóir téacs nano

en: The working directory has disappeared
ga: Níl an chomhadlann oibre ann a thuilleadh

en: This function is disabled in restricted mode
ga: Níl an fheidhm seo ar fáil sa mhód teoranta

en: This is the only occurrence
ga: Seo é an toradh amháin atá ann

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
ga: Baineann an teachtaireacht seo le comhad %s gan oscailte; oscail i maolán nua é?

en: To Bracket
ga: Go Lúibín

en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
ga: Chun an cúrsóir a chur ar líne ar leith sa gcomhad, cuir uimhir na líne le
    '+' roimh ainm an chomhaid. Is féidir uimhir an cholúin a chur tar éis camóg.

en: Toggle appending
ga: Scoránaigh iarcheangal

en: Toggle backing up of the original file
ga: Scoránaigh cúltacaí

en: Toggle prepending
ga: Scoránaigh réamhcheangal

en: Toggle the case sensitivity of the search
ga: Scoránaigh cásíogaireacht

en: Toggle the use of DOS format
ga: Scoránaigh úsáid d'fhormáid DOS

en: Toggle the use of Mac format
ga: Scoránaigh úsáid d'fhormáid Mac

en: Toggle the use of a new buffer
ga: Scoránaigh úsáid mhaoláin nua

en: Toggle the use of regular expressions
ga: Scoránaigh úsáid slonn ionadaíochta

en: Top Row
ga: AnChéadRó

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
ga: Scrios spásanna ó dheireadh na líne agus timfhilleadh crua á chur i bhfeidhm

en: Try and complete the current word
ga: Déan iarracht an focal reatha a chríochnú

en: Two single-column characters required
ga: Dhá charachtar aoncholúin de dhíth

en: Type '%s -h' for a list of available options.
ga: Úsáid '%s -h' chun liosta na roghanna a fháil.

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
ga: Ní féidir comhadlann %s a chruthú: %s
    Tá sé ag teastáil chun an stair chuardaigh nó ionadaithe cúrsóra a shábháil/lódáil.

en: Unbound key
ga: Eochair neamhcheangailte

en: Unbound key: %c
ga: Eochair gan cheangal: %c

en: Unbound key: M-%c
ga: Eochair gan cheangal: M-%c

en: Unbound key: ^%c
ga: Eochair gan cheangal: ^%c

en: Undo
ga: Cealaigh

en: Undo the last operation
ga: Cealaigh an oibríocht is déanaí

en: Unfindable word: %s
ga: Focal nach féidir aimsiú: %s

en: Unicode Input: %s
ga: Ionchur Unicode: %s

en: Unindent the current line (or marked lines)
ga: Dí-eangaigh an líne reatha (nó na línte marcáilte)

en: Unknown option "%s"
ga: Rogha anaithnid "%s"

en: Unknown sequence
ga: Seicheamh anaithnid

en: Unknown syntax name: %s
ga: Ainm comhréire anaithnid: %s

en: Unpaired quote in syntax name
ga: Comhartha athfhriotail corr in ainm comhréire

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
ga: Úsáid: nano [ROGHANNA] [[+LÍNE[,COLÚN]] COMHAD]...

en: Use "fg" to return to nano.
ga: Úsáid "fg" chun filleadh ar nano.

en: Use (vim-style) lock files
ga: Úsáid comhaid ghlasála (ar nós vim)

en: Use bold instead of reverse video text
ga: Úsáid cló trom in ionad téacs aisiompaithe

en: Verbatim
ga: Litriúil

en: Verbatim Input
ga: Ionchur Litriúil

en: View
ga: Amharc

en: View mode (read-only)
ga: Mód amhairc (inléite amháin)

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
ga: Má thugtar '-' mar ainm comhaid, léann nano sonraí ón ionchur caighdeánach.

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
ga: Déan timfhilleadh bog ag spás bán

en: Where Is
ga: Cuardach

en: Where Was
ga: LorgArgCúl

en: Which other characters are word parts
ga: Carachtair eile mar chuid d'fhocail

en: Whitespace display
ga: Taispeáint spáis bháin

en: Word Count
ga: LíonFocal

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
ga: Cabhair: Scríobh Comhad
    
     Cuir isteach ainm an chomhaid inar mian leat an maolán reatha a shábháil, agus  ansin brúigh "Enter" chun an comhad a shábháil.
    
     Má tá téacs roghnaithe agat leis an marc, sábhálfar an téacs roghnaithe amháin nuair a úsáideann tú an t-ordú seo.  Le forscríobh an chomhaid iomláin a sheachaint, ní úsáidfear an comhadainm reatha mar réamhshocrú sa mhód seo.
    
    Tá na heochracha feidhme seo a leanas ar fáil sa mhód "Scríobh Comhad":

en: Write Out
ga: Scríobh

en: Write Selection to File
ga: Scríobh an Roghnúchán i gComhad

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
ga: Scríobh an comhad reatha (nó an réigiún marcáilte) ar an diosca

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
ga[0]: Scríobhadh %zu líne
ga[1]: Scríobhadh %zu líne
ga[2]: Scríobhadh %zu líne
ga[3]: Scríobhadh %zu líne
ga[4]: Scríobhadh %zu líne

en: Yes
ga: Sábháil

en: Yy
ga: Ss

en: and anyone else we forgot...
ga: agus de gach duine eile a ndearnamar dearmad orthu...

en: comment
ga: nóta tráchta

en: disabled
ga: díchumasaithe

en: enable/disable
ga: (cumasú/díchumasú)

en: enabled
ga: cumasaithe

en: indent
ga: eangú

en: line break
ga: briseadh líne

en: line join
ga: líne a cheangal

en: magic_file(%s) failed: %s
ga: Theip ar magic_file(%s): %s

en: magic_load() failed: %s
ga: Theip ar magic_load(): %s

en: the many translators and the TP
ga: na haistritheoirí go léir agus Tionscadal Aistriúcháin GNU

en: uncomment
ga: cealú nóta tráchta

en: unindent
ga: dí-eangú

en: version
ga: leagan
